Kristína Kmecová – Pipka – Loho.
Ako vznikla PIPKA?
Všetko sa začalo na fakulte umení v Košiciach v ateliéri inovácie, kde momentálne pôsobím ako študentka. Prvotnou myšlienkou a základom konceptu bolo dedičstvo. Slovo dedičstvo ako také na nás môže pôsobiť rôzne. Vo mne vyvoláva spomienku na mojich prarodičov. Môj pradedko bol kolesár a teda pracoval s drevom po väčšinu svojho života.
Drevo, ktoré používam na Pipku je starostlivo opracované a je hlavnou spomienkou na tvrdú prácu spojenú s týmto remeslom či už kolárstva alebo stolárstva. Vzhľad pipky je inšpirovaný tvarom vtáčika, ktorý je často predmetom viacerých ľudových piesní, hlavne detských, ktoré sú určené ako uspávanka. Pravé materiály opracované pravou láskou prenášajú pravé spomienky na našich blízkych, preto aj kolíska nesie posolstvo odovzdanie týchto dôležitých hodnôt od prarodičov pre pravnúčatá.
Pre aké deti je Pipka určená?
Deti sú veľmi vnímavé a obyčajný, nečinný kus nábytku je pre nich po chvíli nezaujímavý. Pipka je multifunkčná kolíska, ktorá sa dá zmeniť jednoduchým otočením na preliezku a pridaním dosky nadobúda funkciu šmýkalky. Použiteľná je od útleho veku pre bábätko, ktoré nečinne leží a kolíše ho mama až po dieťa, ktoré dokáže samo chodiť a teda naplno využívať preliezku a šmýkalku v jednom. Obsahuje tiež úložný priestor pre deku či hračky a plastové chrániče, ktoré zabránia poškriabaniu dreva pri dotyku so zemou.
Ako vnímaš reakcie detí a mamičiek na tvoju Pipku?
Ohlasy na Pipku su zatiaľ veľmi pozitívne. Deti k nej pristupujú spontánne a užívajú si ju. Na jednej akcii, kde bola pipka vystavená som si všimla, ako sa k nej rozbehlo malé dievčatko a začala sa šmýkať a loziť po nej. Vtedy som si uvedomila, že dizajn pre deti ak je správne prevedený dokáže v dieťati vzbudiť hravosť a radosť, ktorá naplní celú miestnosť.
Máš s ňou nejaké plány do budúcna?
Momentálne pripravujem rôzne farebné varianty a vylaďujem hlavne výrobný proces a detaily.
Si študentkou Fakulty dizajnu na TUKE, špecializácia produktový dizajn. Chceš sa naplno venovať tejto profesii aj po škole?
Áno, v súčasnosti študujem na fakulte v ateliéri inovácie pod vedením profesora Tibora Uhrína, ktorú môžeme zaradiť svojou tvorbou do produktového dizajnu. Hlavnou myšlienkou a podstatou tohto ateliéru je priniesť nový vzduch do súčasného produktového dizajnu. Ja sama sa, ale radím medzi dizajnérov, ktorí nevytvárajú len produktový dizajn, ale využívajú všetky možnosti, ktoré dizajn ponúka. Grafický, produktový, ale občas zabŕdnem aj do interiérového dizajnu. Najviac ma však vystihuje detský produktový dizajn. Tvoriť pre deti nie je jednoduché, dieťa je veľkým kritikom a preto je hneď jasné, či sa mu produkt páči alebo nie. To je na práci pre deti to najzábavnejšie. Napríklad, nedávno som vytvorila detskú edukatívnu hračku pre organizáciu Súčasť života. Išlo o set pre materské a základné školy, ktorý obsahoval vypletanie do dreva pomocou pravej ovčej vlny s priloženými informáciami o ovečke a podobne. Set nesie názov ovečka Belinka. Bol spomenutý aj v časopisoch Denník N a Pravda. Tiež som sa zúčastnila na Poľskej súťaži Projekt Arting 2020, kde som získala ocenenie práve so spomínanou kolískou Pipkou. Práve kvôli záujmu okolia som sa rozhodla rozvinúť túto myšlienku a začala som pripravovať podklady k realizácii.
Od jari si súčasťou nášho tímu LOHO. Ako sa ti u nás zatiaľ páči?
Musím priznať že veľmi. Nie každý dizajnér ma šancu pracovať vo svojom obore už počas štúdia a za túto príležitosť som veľmi vďačná. V LOHO. nachádzam možnosť kreatívnej práce robenej s láskou. Páči sa mi, že ponúka priestor mladým dizajnérom, ktorí nie sú schopní vystavovať a prezentovať svoju prácu reálnym zákazníkom, čím získajú cennú, spätnú väzbu a dokážu svoj produkt postupne vylepšiť. Je tu mnoho kvalitných mladých dizajnérov, ktorí potrebujú naštartovať svoju kariéru a LOHO. je miesto, ktoré im s tým môže pomôcť.
Ďakujeme ti za rozhovor a za tvoju skvelú prácu, ktorú v LOHO odvádzaš;)